Stanovisko ke stávce

Vážení rodiče,

poté, co jsme pečlivě zvážili situaci, jsme se z následujících dvou důvodů rozhodli ke stávce nepřipojit:
a) Chápeme, že pro množství rodičů je obtížné zabezpečit péči o dítě, pokud je škola zavřená.
b) Myslíme si, že jednodenní stávka není natolik důrazná, aby se projevily její účinky.

Z kolektivu ZŠ a MŠ Praha Vinoř se ke stávce připojují zaměstnanci školní jídelny. Stravování v mateřské škole bude zajištěno. Ve škole bude zajištěno jednoduché jídlo bez polévky vydané v jednorázových obalech. I to je však organizačně náročné, proto prosíme rodiče, aby vybavili děti větší svačinou a oběd, je-li to možné, odhlásili. Velmi si vážíme práce našich kolegů nepedagogů a jejich připojení ke stávce plně respektujeme.

I když jsme si vědomi složité finanční situace, jsme přesvědčeni o tom, že plánované úspory mohou výrazně negativně ovlivnit kvalitu vzdělávání. Ačkoliv se ke stávce nepřipojíme, rádi bychom vyjádřili svůj nesouhlas s omezením financování škol a jeho dopady:
1. Snížení PHmax má 2 přímé důsledky. Prvním je omezení dělených hodin. Na naší škole se jedná zejména o jazyky, ve vyšších ročnících pak i o hodiny českého jazyka
a matematiky. Není tedy pravdou tvrzení pana ministra, že tento krok by neměl vliv na kvalitu výuky ani by nevedl k propouštění učitelů.
2. Omezení prostředků na nepedagogické pracovníky škol - pozice ekonom, hospodář, školník/správce budovy, správce IT, pracovníci školních jídelen, uklízeči. Všeobecně je problém na tyto pozice za tabulkové platy (často na úrovni minimální mzdy) zaměstnance získat a udržet.
3. Snižování prostředků na asistenty pedagoga. Bez práce asistentů není v současné době možno zajišťovat inkluzi.
4. Odborná veřejnost nesouhlasí se zdůvodněním MŠMT nutností šetřit ve školském rozpočtu, když školství v ČR je ve srovnání s vyspělými zeměmi dlouhodobě podfinancované.

Věříme, že si MŠMT negativní dopad plánovaných kroků uvědomí a podle připomínek odborníků své záměry upraví tak, aby jednotlivým školám byla umožněna práce
s talentovanými a zároveň s možnostmi podpory a pomoci pro ty, kteří to potřebují.

Děkujeme za pochopení.
Zaměstnanci ZŠ a MŠ Praha Vinoř