Projekt fiktivní firmy

Osmáci a osmáky
aneb
školní veletrh fiktivních firem 2020

Veletrh fiktivních firem je projektem žáků 8. ročníků pro děti celého I. stupně ZŠ Vinoř. Veletrh proběhl 24. ledna 2020 v tělocvičně školy. Za tímto účelem letos vzniklo 12 firem (60 žáků 8. tříd) a navštívilo ho více než 400 dětí z 1. – 5.tříd.
Projekt fiktivních firem se v naší škole konal již potřetí a připravovali jsme ho v rámci předmětu  Člověk a svět práce, kde nás už v září seznámily s tím, co nás čeká, naše učitelky Soňa Tomková, Táňa Grochálová a Lenka Pobudová.  Založili jsme fiktivní firmy o 2-5 členech a zvolili si ředitele, účetní, reklamního pracovníka, kreativce, mluvčího atd. Každá skupina si sama zvolila náplň svého podnikání  a těšila se na zisky v podobě osmáků – fiktivní měny, kterou jsme pro všechny děti prvního stupně připravili, aby měli v našich stáncích za co utrácet.
Na veletrh jsme se poctivě půl roku připravovali. Každá firma se nejdříve prezentovala před svými konkurenty a učiteli, kontrolovala se i kvalita potravin, které firmy nabízely. Někteří si pro prezentaci obstarali kromě loga i firemní „uniformu“.
Složení firem bylo i letos velmi pestré. Několik firem nabízelo v „občerstvovně“ u tělocvičny pohoštění (barevné vafle, buchty, cupcaky, sušenky). Ostatní firmy v tělocvičně přichystaly pro děti nejrůznější soutěže, deskové hry, střelnice, sportovní hry nebo malování na tělo a vlasy, jedna z firem prezentovala i technologický pokrok v podobě výrobků a prezentace 3D tiskárny.
Před veletrhem jsme navštívili všechny třídy I. stupně a osobně jsme děti pozvali. Také jsme jim ukázali video = reklamu našich výrobků, překvapilo nás, jak velký vliv naše reklama na děti měla. Sami jsme videa natáčeli a při prezentaci ve třídách byli odměněni nadšenými ohlasy menších spolužáků.
 V den veletrhu jsme od brzkých ranních hodin připravovali stánek, rozvěsili reklamní plakáty a nacenili své výrobky.  I když jsme osmáci, byla z naší strany cítit menší nervozita. Konkurence letos byla veliká. Ani tvrdá dřina nezaručovala vítězství. A to se nám na tom letos líbilo. Vyvolalo to příjemného soutěžního ducha, kterého už během dne nešlo zastavit. První zákazníky jsme obsloužili v 8:00, a pak to jelo s krátkými přestávkami jako po másle až do 12:30. Potěšilo nás, že mezi nakupujícími byli i učitelé z druhého stupně. Podívat se přišel i pan ředitel.
Po skončení veletrhu jsme v bance (v kabinetu TV) sečetli vydělané osmáky a vyhodnotili nejúspěšnější firmu. Byla to společnost U Vaflíka. Odměnou a překvapením pro tuto firmu byla úniková hra pro celou skupinu.
Domů jsme odcházeli všichni unavení, ale nadšení z projektového dne, který se všem líbil.
Díky této akci jsme se naučili různým dovednostem, jako např. spolupráci a rozdělování úkolů v rámci skupiny, strategickému myšlení.

Žáci a žákyně  8. tříd

Hlasy zákazníků:
Anička: „Moc mi chutnaly barevné vafle se šlehačkou. Také jsem si koupila Pokémona.“
Jirka: „Líbilo se mi tam hlavně střílení z nerf zbraní a skákání z trampolíny.“
Pavla: „Bylo to bezva. Nechala jsem si nabarvit vlasy a vyrobit tetovačku, stejnou jako naše paní učitelka. Myslím, že se osmáci opravdu snažili.“
Anežka: „Vyhrála jsem v různých hrách plno hezkých hraček.“
Honza: „ Mně se tam líbilo, že všechny firmy měly něco jiného. Když mi docházely peníze, vyhrál jsem další ve hře kámen, nůžky, papír, to jsem jásal.“

Vítězné fiktivní firmy:
U Vaflíka (8.C) – největší zisk z prodeje
OMNOM (8.A) - nejlepší prezentace
Mišmaš (8.B)  - nejlepší reklama
Barevný svět (8.B) - nejkrásnější stánek (hlasování návštěvníků)