Veletrh fiktivních firem 2023

Veletrh fiktivních firem je projektem žáků 8. ročníků pro děti celého I. stupně ZŠ Vinoř. Letos se konal již 6. ročník. Veletrh proběhl 17. března 2023 v tělocvičně školy. Zúčastnilo se ho celkem 20 firem (cca 100 žáků 8. tříd) a okolo 400 dětí z 1. – 5.tříd.
Nejtěžší a nejdůležitější bylo vymyslet, čím osmáci mladší spolužáky překvapí. Nechtěli opakovat výrobky a nápady z minulých let.
Několik firem nabízelo pohoštění (cukrovou vatu, koláče, sušenky, muffiny) nebo nápoje (džusy, ovocné nápoje). To vše bylo přichystáno v „občerstvovně“ u tělocvičny. Ostatní firmy v tělocvičně přichystaly pro děti nejrůznější soutěže, autodráhu, střelnici, sportovní hry nebo tanec na koberci. Nejvíc malé zákazníky lákala firma Maxy Market, kde si mohli vyzkoušet zatočit velkým kolem štěstí, vytočit si a splnit úkol a jako bonus si odnést domů něco pěkného.
Před veletrhem jsme pro všechny třídy I. stupně uspořádali prezentaci videoreklam zúčastněných firem. Osmáci si sami videa natáčeli, hodně  se u toho pobavili a nakonec byli překvapeni nadšenými reakcemi menších spolužáků…
 V den veletrhu jsme si všechny firmy připravily stánek a nacenily své výrobky. Další čtyři hodiny se osmáci už věnovali zákazníkům. Potěšilo je, že mezi nakupujícími byli i učitelé včetně paní ředitelky.
Po skončení veletrhu se v bance (v kabinetu TV) sečetly vydělané osmáky a byla vyhodnocena nejúspěšnější firma. Letos to byla společnost Cukřenky štěstí, která získala už tradiční odměnu - poukázku na únikovou hru pro celou skupinu. Zároveň bylo vyhlášeno ještě šet dalších kategorií, jejichž vítězové obdrželi také drobonou výhru.
Domů odcházeli všichni unavení, ale nadšení z projektového dne, který se všem líbil.