Výsledky mezinárodního srovnávání žáků

Naše škola se již poněkolikáté zúčastnila programu mezinárodního  hodnocení výsledků žáků PISA. Tento program patří k největším mezinárodním výzkumům v oblasti výsledků vzdělávání, do kterého je v současné době zapojeno více než 80 zemí. Česká republika, kde za realizaci a vyhodnocení odpovídá Česká školní inspekce, se programu účastní pravidelně od roku 2000. PISA 2022 je tak již osmým cyklem, do kterého jsme se zapojili.

PISA zjišťuje úroveň čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti patnáctiletých žáků, tedy těch, kteří jsou v devátém ročníku ZŠ nebo 1. ročníku SŠ (záleží na ročníku narození žáka). Tentokrát se srovnání týkalo dětí narozených v roce 2006.

Ve všech oblastech dosáhly naše děti vynikajících výsledků. V matematice se jim podařilo získat průměrně 281 bodů, což je o 15 bodů více, než je celostátní průměr. V oblasti čtenářské gramotnosti dosáhli naši žáci o 27 bodů více, než byl celostátní průměr, získali 296 bodů. Třetí testovanou oblastí byla přírodovědná gramotnost, ve které vinořské děti získaly 316 bodů, což je dokonce o 45 bodů nad celostátním průměrem.

Výsledky našich dětí jsou o to cennější, že do testování byli zahrnuti i studenti víceletých gymnázií. Jsme velmi potěšeni, že žáci naší školy dosáhli takových výsledků.