Londýn a okolí 2016

Fotky pro účastníky zájezdu jsou k dispozici u Veroniky Boušové. Prosím, doneste  si USB s minimální velikostí 5 GB vložené do obálky se jménem.

Ve dnech 5. 5. až 9. 5. 2016 navštívila delegace vinořské školy Anglii. Vinoř jsme nechali za zády ve čtvrtek v odpoledních hodinách a v pátek v 6 hodin ráno jsme se již nacházeli na půdě francouzského přístavu Calais. Dvouhodinový pobyt na trajektu byl pro všechny zajímavým zážitkem. Při příjezdu k anglickému pobřeží nás přivítaly ranním sluncem ozářené bílé doverské skály. Anglie, nechvalně známá svým ne zcela vlídným počasím, nás přijala neobyčejně vysokými teplotami a slunnými dny, které nás provázely po celou dobu pobytu.

Jako první jsme navštívili proslulé univerzitní městečko Cambridge. Místní studenti nás provezli na loďkách po kanálech vinoucích se skrze univerzitní komplex. Následovala krátká procházka centrem Cambridge a piknik v parku pod mohutným starým stromem. Po obědě nás autobus převezl do leteckého muzea v Duxfordu, kde jsme strávili tři hodiny prohlídkou vojenské techniky a zajímavých letadel, které se významně zapsaly do dějin. Na tomto letišti se mimo jiné natáčel velice známý český film – Tmavomodrý svět. Zcela unaveni jsme se dopravili do hotelu IBIS v Londýně. Pokoje nás velice mile překvapily a po rychlé večeři jsme se uložili k zaslouženému odpočinku.

V sobotu brzy ráno jsme si s dětmi připravili jídlo na celý den, posnídali jsme a vyrazili do Greenwich. Prohlédli jsme si královskou observatoř, kde jsme se na okamžik mohli ocitnout na východní a západní polokouli zároveň. Užili jsme si krásné vyhlídky na téměř celý Londýn a na trávníku Greenwichského parku jsme poobědvali. Muzeum admirality nám poskytlo možnost prohlédnout si poslední uniformu admirála Nelsona a mnoho dalších pozoruhodností. Slávu zámořských objevů a velkolepých obchodních cest nám přiblížila i majestátní plachetnice Cutty Sark. Další cesta vedla tunelem pro pěší pod řekou Temží, kde nás na druhém břehu čekal autobus, aby nás odvezl k Toweru. Po krátkém výkladu o Toweru jsme se přesunuli na modrý most Tower Bridge, kde jsme měli objednanou prohlídku. Při čekání u vstupu se nám poštěstilo vidět zvedání ramen mostu. Uvnitř jeho věží jsme si prohlédli historii stavby a provozu mostu. Spojovací chodby mezi věžemi prověřily naši odolnost vůči výškám svými skleněnými podlahami. Procházkou jsme se dostali k Monumentu – Památníku Velkého požáru Londýna v roce 1666. Nejodvážnější – což byli nakonec téměř všichni - vystoupali až na vrchol, odkud byl nevšední výhled na celé město. Poslední historickou zastávkou dne byla Katedrála svatého Pavla. Přítomností jsme naopak žili v jednom z největších obchodních center v Evropě – Intu lakeside shopping center. Po náročném dnu všechny děti rychle usnuly a pedagogický sbor zapékal do pozdních hodin dětmi připravené tousty na další den.

V neděli ráno jsme vyklidili pokoje a vyrazili do středu města. Vystoupili jsme u tradičního symbolu Londýna Big Benu, který nás přivítal světoznámou zvonkohrou. Cestou na Trafalgar Square jsme si prohlédli jeden z moderních symbolů – Londýnské oko. Na nejznámějším náměstí jsme obdivovali Nelsonův sloup se lvy a krásnou kašnou. Navštívili jsme také Národní galerii, kde jsme mohli obdivovat díla významných světových umělců. Slavnou ulicí The Mall jsme došli až k Buckinghamskému paláci, kde jsme byli svědky ceremoniálního střídání stráží. St. James park nám v parném dnu poskytl stín k občerstvení a nabrání nových sil. Cestou přes White Hall jsme dorazili k Westminster Abbey, kde probíhají korunovace a svatby členů královské rodiny. Vyzkoušeli jsme také londýnské metro, které nás zavezlo do jižního Kensigtonu, kde jsme navštívili Science Museum.

Zcela vysíleni jsme usedli do autobusu a vydali se na cestu domů. K trajektu jsme dorazili okolo 21. hodiny a noční plavbu jsme si zpříjemnili večeří. Cestu autobusem přes Francii, Belgii a Německo jsme téměř celou prospali. Doma nás přivítalo stejně krásné počasí a natěšení rodiče.

Londýn očima dětí

Celkový zájezd bychom zhodnotili, jako skvělý. První den jsme se byli podívat k univerzitě Cambridge. Po prohlédnutí okolí jsme nasedli do autobusu a jeli jsme se podívat na obrovské letecké muzeum Duxford. Po celém dni jsme byli unavení. Duxford byl na celou prohlídku velký a my neměli dostatek energie. Další dny jsme byli plní energie a užívali jsme si krásu Londýna. Navštívili jsme třeba známý Tower Bridge. Učitelé vyhověli našim přáním a jeli jsme i nakupovat. Viděli jsme i další známé stavby, jako je Monument, Big Ben nebo i Buckinghamský palác. Všichni bychom se tam s radostí vrátili.
Kubásková Anna, Novotná Bára 8. třída

Náš výlet do Londýna se vydařil. Počasí nám celý pobyt nádherně vyšlo. Viděli jsme spoustu přenádherných památek, poznali novou kulturu. Moc děkujeme učitelům, kteří se nebáli a vzali nás prozkoumat krásy Londýna.
                                                                                  Adéle Vítová 9. třída