Debrujáři z Vinoře v německém Netzschkau

Dny 17.září až 22. září 2017 prožilo 27 debrujárů ze 7.B spolu s 23 dětmi  v německém Netzschkau.  Spolupráci s německou společností AWO, která se stará o mimoškolní vyžití německých dětí  a jejich spolupráci s českými dětmi, zajišťuje již 25 let Asociace malých debrujárů České republiky.
Náš týdenní program byl zaměřen na vesmír, kosmonautiku a sport.  Děti ve skupinkách postavily podle instrukcí model rakety. Vyzdobenou a technicky zkontrolovanou raketu pak děti spolu s Herr Schwanem (vedoucí celého projektu) vypustili za jásotu všech ostatních do vesmíru. Vrátila se nám však po dosažení 140 metrů výšky, aby mohla zdobit někomu dětský pokojík.
Náš celodenní výlet byl tentokrát do Muzea kosmonautiky v Morgenróthe-Rautenkranzu. Děti zde mohly vidět modely raket a raketoplánů v měřítku 1:25. Prošly historii letů do vesmíru a mohly být hrdy na to, že prvním kosmonautem, který nebyl Rusem a Američanem, byl náš kosmonaut  Vladimír Remek.  Děti si odnesly informaci, že Američané říkají svým lidem, kteří byli ve vesmíru, „astronauti“ a Rusové jim říkají „kosmonauti“.  Mohly jsme na speciálně ocejchovaných vahách zjistit svoji tíhu na Měsíci, Jupiteru či Uranu. Prošli jsme se modelem vesmírné stanice Mir ve skutečné velikosti, který sloužil k výcviku budoucích kosmonaurů.
Ze sportovních aktivit vzpomeňme biatlon. Děti střílely z pušek, které byly laserové. V této soutěži bojoval každý sám za sebe. A na stupních vítězů byli: Jakub Veselý, Vojtěch Oswald a Markétka Svěntková.
Druhou sportovní soutěží bylo GPS putování. Děti bojovaly ve smíšených družstvech německo-českých. Soutěž byla těžká, trvala hodinu a půl a byla náročná v těžkosti otázek, dovedností ovládat GPS ku  a hlavně snažit se domluvit s německými dětmi. Na prvním místě se umístilo družstvo, ve kterém byly tyto české děti: Biňovec, Doleček, Fišerová, Shelegiya. Druhé místo: Luxová, Spálenský, Pisenek a třetí místo Popova, Malá a Hryšková.
Velmi jsme potěšili pana Schwana ve vědomostním kvízu z oblasti kosmonautiky a vesmíru. Děti měly pouze tři chyby, což, jak říkal, ještě nezažil!  (Děti jsem hlídala, jako by psaly čtvrtletní písemnou práci z matematiky. Takže opravdu uměly!) Na prvním místě se umístili: Paulová, Biňovec, Lupač, Hryšková.
Dovolte, abych naše povídání ukončila slovy dětí, kterými popisují zážitek v Netzschkau.
Míša: „Kamarádství.“, David: „ Dobrý program. “,  Jonáš: „Dobré jídlo.“, Martin: „Přátelství.“, Simona: „Krásný most.“, Lukáš: „ Prima zábava. “, Jakub: „Krásné holky.“, Bára: „ Skvělí Němci .“ , Anička: „ Společné chvíle s třídou .“

Jitka Kubicová