Kariérní den pro 9. ročník

Už jste někdy stihli během dopoledne vystřídat více zaměstnání? Naši žáci 9.ročníků ano.
Do školy jsme pozvali 12 odborníků různých profesí, aby žákům svá zaměstnání představili, poradili, jaké vhodné školy zvolit, a ukázali, co je každodenní náplní jejich práce.

Měli tak jedinečnou možnost poznat práci redaktora, podlaháře, kadeřnice, provozního v restauraci, tiskového mluvčího, profesionálního trenéra, architekta, ale i co obnáší pracovat pro záchranku či armádu. Dále si mohli vyzkoušet práci v administrativě, v redakci Seznamu a v mateřské školce.

Každý žák prošel 3 profesemi, které si sám vybral, ve skupině dalších zájemců pak strávil hodinu s daným odborníkem. „Moc se mi u vás líbilo, protože děti byly skvělé. Nebály se mluvit, nebály se ptát, nebály se říct, že se jim něco nelíbí. Překvapilo mě, že určitě polovina z nich ví, co by chtěla dělat, už mají vybranou školu. To je super! Ze školy dýchá přátelská atmosféra. Jednoduše jsem byla nadšená. Kdykoliv budete potřebovat, ráda přijdu,“ zhodnotila akci editorka Petra Vichrová. Hana Musilová z odboru životního prostředí den také viděla pozitivně: „Super nápad, děti se zajímaly, spolupracovaly a obě skupiny dokázaly společnými silami vyřešit příklad z praxe.“

Po odchodu odborníků děti čekala ještě skupinová reflexe. Na závěr dne každý žák zpracoval pracovní list, také jsme vedli debatu, ve které jsme si doplnili a shrnuli poznatky z celého dne, jako např.: „Bylo to zajímavé, i když svůj názor na to, kde chci pracovat, jsem nezměnil.“ (A.K.) Občas zazněla i kritika: „Přednášející byli ve stresu, když viděli, že nic neříkáme a neodpovídáme.“ (M.Z.) Většina ohlasů z řad žáků ale byla pozitivní: „Lidé, kteří tady byli, uměli mluvit a vysvětlit to. Určitě to pomohlo spoustě lidem ujasnit si, co chtějí a co nechtějí dělat.“ (A.L.)  Nejčastěji zaznělo prosté: „Bylo to fajn.“

Děkujeme všem účastníkům z řad dětí i dospělých za aktivní účast a dobrou náladu. Doufáme, že se nám podobná akce podaří uskutečnit i příští rok.