Osmáci a osmáky aneb školní veletrh fiktivních firem 2019

Veletrh fiktivních firem je projektem žáků 8. ročníků pro děti celého I. stupně ZŠ Vinoř. Veletrh proběhl 25. ledna 2019 v tělocvičně školy. Zúčastnilo se ho celkem 11 firem (47 žáků 8. tříd) a 480 dětí z 1. – 5.tříd.
Na začátku školního roku nás s tímto projektem seznámily v předmětu Člověk a svět práce naše učitelky Soňa Tomková a Táňa Grochálová. Založili jsme fiktivní firmy o 3 -5 členech a zvolili si ředitele, účetní, reklamního pracovníka, kreativce, někdy i maskota firmy atd. Rozdělili jsme si práci tak, aby nám firma co nejlépe fungovala. Každá skupina si obstarala sortiment či zábavu, za kterou jsme dostávali od zákazníků zaplaceno. Aby si děti nemusely brát opravdové peníze, udělali:) jsme jim fiktivní měnu – osmáky.
Celé pololetí jsme se na veletrh připravovali. Nejtěžší a nejdůležitější bylo vymyslet, čím své mladší spolužáky překvapíme. Nechtěli jsme opakovat výrobky a nápady z minulého roku.
Několik firem nabízelo pohoštění (cukrovou vatu, koláče, sušenky, muffiny) nebo nápoje (míchané koktejly, džusy, ovocné nápoje). To vše bylo přichystáno v „občerstvovně“ u tělocvičny. Ostatní firmy v tělocvičně přichystaly pro děti nejrůznější soutěže, autodráhu, střelnici, sportovní hry nebo tanec na koberci. Nejvíc malé zákazníky lákala firma Maxy Market, kde si mohli vyzkoušet zatočit velkým kolem štěstí, vytočit si a splnit úkol a jako bonus si odnést domů něco pěkného.
Před veletrhem jsme navštívili všechny třídy I. stupně a osobně jsme děti pozvali. Také jsme jim ukázali video = reklamu našich výrobků. Sami jsme videa natáčeli, hodně jsme se u toho pobavili a hlavně jsme byli překvapeni nadšenými reakcemi menších spolužáků…
 V den veletrhu jsme si připravili stánek, rozvěsili reklamní plakáty a nacenili své výrobky. Další čtyři hodiny jsme se už věnovali zákazníkům. Potěšilo nás, že mezi nakupujícími byly i naše paní učitelky třídní. Podívat se přišel i pan ředitel.
Po skončení veletrhu jsme v bance (v kabinetu TV) sečetli vydělané osmáky a vyhodnotili nejúspěšnější firmu. Byla to společnost Maxy Market. Odměnou a překvapením pro tuto firmu byla úniková hra pro celou skupinu.
Domů jsme odcházeli všichni unavení, ale nadšení z projektového dne, který se všem líbil.
Díky této akci jsme se naučili různým dovednostem, jako např. spolupráci a rozdělování úkolů v rámci skupiny, strategickému myšlení.

Žáci a žákyně  8. tříd

Hlasy zákazníků:
Sofie: „Moc mi tam chutnal citronový řez a ještě cukrová vata. Bylo to tam moc pěkné! V kole štěstí jsem vyhrála plyšového křečka. Nejvíc se mi líbila firma V krabičce.“
Jirka: „Líbilo se mi tam hlavně střílení z nerf pistole a ježdění s auty.“
Pavla: Bylo to bezva. Byla jsem na Kole štěstí, házela plechovkama, střílela na terč, jedla muffiny atd. Něco jsem vyhrála, něco ne. Bylo to hezké. Je vidět, že se ty osmáci opravdu moc snažili…“
Anežka: Když mě vyschlo v krku, potěšil mě Sladký bar…měli velký výběr nápojů.“
Honza: „ Mně se tam líbilo, že všechny firmy měly něco jiného.“

Fiktivní firmy:
1.    MAXY MARKET