Veletrh fiktivních firem 2018

Veletrh fiktivních firem je projektem žáků 8. ročníků pro děti celého I. stupně ZŠ Vinoř. Veletrh proběhl 1. února 2018 v tělocvičně školy. Zúčastnilo se ho celkem 13 firem (60 žáků 8.tříd) a 400 dětí z 1. – 5.tříd.
Na začátku školního roku nás s tímto projektem seznámily učitelky Soňa Tomková a Táňa Grochálová. Založili jsme fiktivní firmy o 4 -6 členech a zvolili si ředitele, účetní, reklamního pracovníka, atd. Rozdělili jsme si práci tak, aby nám firma co nejlépe fungovala. Každá skupina si obstarala sortiment či zábavu, za kterou jsme dostávali od zákazníků zaplaceno. Aby si děti nemusely brát opravdové peníze, vyrobili jsme jim naši fiktivní měnu – osmáky.
Celé pololetí jsme se na veletrh připravovali. Nejtěžší a nejdůležitější bylo vymyslet, co budeme nabízet. Některé firmy prodávaly origami, hračky, jídlo a nápoje, pořizovaly fotografie nebo vyráběly sliz a antistresové míčky, hrály s dětmi hry a zkoušely jejich štěstí.
Před veletrhem jsme navštívili všechny třídy I. stupně a osobně jsme děti pozvali. V den veletrhu jsme si připravili stánek, rozvěsili reklamní plakáty a nacenili své výrobky. Další čtyři hodiny jsme se už věnovali zákazníkům.
Po skončení veletrhu jsme sečetli vydělané osmáky a vyhodnotili a odměnili nejúspěšnější firmu, kterou byla společnost Kolotoč štěstí.  Ta dětem umožňovala zatočit si kolem štěstí a vyhrát překvapení.
Všichni žáci 8. tříd si domů odnesli bohaté zkušenosti. Hodně lidí by si řeklo, že nás to tam pět hodin nemohlo bavit… My jsme však nabírali energii z dětského štěstí a z toho, že víme, že naše hračky budou dělat radost někomu jinému.

Zuzka M., Jožka M., Terka S. – žákyně 8. tříd

Fiktivní firmy: