3.C a 4.C v koněpruských jeskyních

Koněpruské jeskyně byly prozkoumány!!

V pátek 24.4., na svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři, se 4.C a 3.C vypravily na společný vlastivědný výlet do Koněpruských jeskyní v CHKO Český kras kousek od Berouna.
Autobusem cestovní agentury Martiny Borovičkové jsme vyrazili hned brzy ráno a před devátou hodinou ranní jsme již svačili v nádherné přírodní oblasti těsně pod jeskyněmi. Cesta přes Prahu proběhla hladce, pan řidič nás provezl přes centrum Prahy, a tak jsme si ještě při pohledu na pražské památky zopakovali učivo vlastivědy z 1. pololetí. Míjeli jsme Vltavu, viděli jsme Petřín i s rozhlednou, celý Pražský hrad i s Chrámem svatého Víta, Hradčany, Strahov a dokonce i nejnovější poslední stanici metra A – Nemocnice Motol.
Prohlídka jeskyní trvala asi hodinu, dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí, někteří za mírný poplatek udělali i spoustu fotografií. Viděli jsme stalaktity, stalagmity i stalagnáty, jejichž přesnou podobu jsme již teoreticky měli dávno z hodin vlastivědy nastudovanou. I pan průvodce koukal, jak to všechno víme. Asi největší zajímavostí Koněpruských jeskyní jsou tzv. koněpruské růžice, které jsme ale při pohledu na ně pracovně přejmenovali na květák. Nezní to sice tak pěkně, ale rozhodně se květáku více podobaly. Ale pěkné byly! Když byla prohlídka u konce a vynořili jsme se z hloubky asi 40m pod zemí opět na denní světlo, bylo nám líto, že tam ještě nemůžeme zůstat. Naše nohy ani moc nepocítily, že jsme zdolali celkově okolo 500 schodů!
Ještě jsme se chvilku prošli po okolní krásné krajině, vylezli jsme na kopec Zlatý kůň, v němž se jeskyně nacházejí a z něhož je nádherný rozhled do všech světových stran. Také jsme zahlédli vápencové lomy, které jsou v této oblasti rozšířené a ze kterých se stále láme kámen. Ten se zde také rovnou zpracovává k dalšímu využití.
Po zakoupení nezbytných suvenýrů na památku jsme vyrazili zpět do školy. Stihli jsme ještě v dobrém čase oběd a všichni se rozutekli spokojeně domů.
Zúčastněné děti musím velmi pochválit, výlet probíhal bez komplikací, vládla velmi pohodová atmosféra a všichni jsme si celou akci správně užili. Určitě jsme se i něco zajímavého dozvěděli, takže jsme dokonale spojili příjemné s užitečným.
Už se všichni těšíme na další akci!
Petra Cittová