„Kočičí zahrada“ – seminář pro učitele I. stupně ZŠ

V pondělí 3. března 2014 se na naší škole uskutečnil seminář pro pedagogické pracovníky – „Kočičí zahrada“. Zúčastnily se jej učitelky I. stupně, výchovná poradkyně a školní metodička prevence. Cílem semináře bylo seznámit všechny přítomné s metodikou rozvoje sociálních dovedností dětí v rámci předcházení rizikovému chování. Už sám název KOČIČÍ ZAHRADA sliboval nové odborné postupy, které by mohly obohatit dosud používané pedagogicko-psychologické metody vytváření pozitivního klimatu ve škole.

Seminář výborně vedený obvodním metodikem prevence Mgr. Pavlem Klímou všechny přítomné zaujal natolik, že v těchto dnech začínají již některé třídy na I. stupni podle této metodiky pracovat. Program se dotýká důležitých témat, se kterými děti mladšího školního věku přicházejí do kontaktu: např. začleňování do kolektivu, vzájemná tolerance, bezpečné chování atp. Děti jsou s danou problematikou konfrontovány citlivým, neohrožujícím způsobem. Tato metodika sice vyžaduje náročnou přípravu ze strany učitele, ale zároveň poskytuje dostatečný prostor pro vlastní zkušenosti a tvořivost pedagogů. Umožňuje tak přizpůsobit činnosti individuálním potřebám jednotlivých tříd.
Jedním z výstupů semináře byla i dohoda s obvodním metodikem na poskytování zpětné vazby z realizace programu u nás ve škole, která bude využitelná pro práci ostatních základních škol.
Ať se všem v „Kočičí zahradě“ líbí…

Citace: Exnerová, M., Kaufová, T., Skácelová, L. (2012). Kočičí zahrada. Rozvoj sociálních dovedností dětí v rámci prevence rizikového chování . Praha: Univerzita Karlova v Praze – Togga.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Alfred Teller