Botanická zahrada a IQ park Liberec

V rámci výuky zeměpisu se žáci 6.A  a 6.B vydali ve čtvrtek 11.4.2013 do nejstarší botanické zahrady (110let) v ČR - do severočeského Liberce. V roce 2000 byla dokončena její rekonstrukce a nyní se zde nachází několik velmi pěkných pavilonů. Děti se v posledním čtvrtletí tohoto školního roku v hodinách zeměpisu postupně seznámí s jednotlivými přírodními krajinami světa, a tak jsme vyrazili právě do liberecké zahrady. Děti se na vlastní oči podívaly, jak to doopravdy vypadá např. v australské přírodě mezi eukalypty, v tropickém deštném lese Jižní Ameriky, v  africké poušti Namib, nebo dokonce v  pravěku mezi obrovskými kapraďorosty. Pohybovali jsme se ve 2-3 členných skupinkách a odpovídali jsme na otázky z připraveného pracovního listu. Za jeho vyplnění byla tentokrát zcela výjimečně místo známky i malá sladkost.

Po práci následovala vytoužená odměna v podobě návštěvy oblíbeného IQ parku v centru Liberce. Nejprve jsme absolvovali objednanou Science show, která byla plná barev, ohňů a výbuchů. Šikovný lektor dětem téměř hodinu předváděl elektrostatické pokusy s Van de Graaffovým generátorem, s tekutým dusíkem nebo s plyny. Některých pokusů se zúčastnili i dobrovolníci a dokonce se nám podařilo zachytit to nejzajímavější ve fotografii. Cílem programu bylo především předvést, že i věda může být zábavná. Žáci si sáhli na 500 tisíc voltů nebo asistovali při pokusech s tekutým dusíkem.

Potom proběhl rychlý oběd  z  vlastních zásob a další téměř 3 hodiny se děti volně pohybovaly mezi 4 patry tohoto naučně zábavního centra. Vyzkoušely si na vlastní kůži, jak se leží na loži plném hřebíků, anebo jak to asi vypadalo uvnitř Titanicu, když se potápěl, měly možnost otestovat také vlastní startovní reakci a sprint. V jiném patře zase objevovaly a luštily různé hlavolamy a přicházely na kloub optickým klamům. V jedné části parku se mohly děti seznámit se vším, co se týká vody. Dokonce zde sledovaly průřez toaletou  a mechanismus jejího principu. Ve 3. patře patřilo mezi nejoblíbenější předpovídání počasí před skutečnou obrazovkou. Moderátora počasí mohli všichni vidět  v celém IQ parku.

Vše jsme zakončili nezbytnou svačinkou (většinou v podobě zmrzliny) a v 15.30 jsme se vydali na zpáteční cestu. Ta proběhla díky poklidné jízdě pana řidiče a slušnému chování všech zúčastněných bez nejmenších problémů, stejně jako celý tento výlet. Děti vypadaly moc spokojeně a mně nezbývá, než je za tento den pochválit. A kolegyním Jarce Schytilové (třídní 6.A) a Markétě Melicharové, která zastoupila paní učitelku třídní 6.B Soňu Tomkovou, bych chtěla za příjemnou spolupráci moc poděkovat.

Petra Cittová, vyučující Zeměpisu