Světluška

V letošním roce se naše škola opět zařadila mezi pomocníky Nadace Českého rozhlasu při tradiční sbírce Světluška, která proběhla 11. září.

Vlastní akci vždy předchází pečlivá příprava, kdy se  rozdělují děti do skupin, přiřazují stanoviště, počítají prodejní předměty a také probíhají dohady o tom, kdo půjde v kostýmu světlušky. Zároveň je třeba složit pokladničky s krabičkami a vyplnit průkazky a protokoly. Samozřejmostí je opakované připomínání zásad slušného chování.

Světlušky opustily školu kolem sedmé ráno, aby se staraly o svěřená stanoviště. V tomto roce si práci s lidmi vyzkoušeli kluci a děvčata z 8. B a dvě dívky z 9. třídy. Na sbírkový den se moc těšili.

Letošní dojmy dětí byly vesměs příznivé, neudělaly žádnou špatnou zkušenost s oslovenými lidmi, naopak si pochvalovaly jejich vstřícnost. Kdo mohl, alespoň nějakými drobnými přispěl na užitečnou věc.

Hezký zážitek vyprávěla žákyně Bára, která odpoledne po skončení sbírky šla ke svému lékaři. Ten velmi špatně vidí. Bára mu vyprávěla o naší školní akci a udělala mu tím velkou radost. Jak sama s nadšením říkala, měla radost, že měl radost pan doktor a také měla radost, že se zúčastnila užitečné akce.

Spokojená byla i skupina, u níž zastavil řidič autobusu, aby si zakoupil náramek. O Světlušce věděl a chtěl ji podpořit, ale nepotkal žádnou hlídku, až ve Vinoři se na něj usmálo štěstí.

Děkujeme všem, kteří nás při sbírce podpořili. Věříme, že mají  stejně dobrý pocit jako my ve škole. Vždyť za 27 024 Kč, které se ve vinořských ulicích daly dohromady, se už jistě pořídí nějaká pomůcka pro naše spoluobčany, kteří nemají to štěstí, aby viděli.

Adéla Kocmanová