Škola v přírodě VI.B 21.- 24.5.2013

Po loňském úspěšném zdolání vrcholku stolové hory Ostaš (700m n.m.) nedaleko Adršpašsko-Teplických skal dostaly i letos děti ze 6.B příležitost užít si několik společných dní mimo školu na školním výletě do přírody. Třídní učitelka Soňa Tomková vše s fantazií sobě vlastní vymyslela a pečlivě připravila a její svěřenci mohli v úterý 21.5.2013 ráno vyrazit po vlastní ose, vlakem, s batohy na zádech a bez mobilů do Zbraslavic u Kutné Hory.

Rychlík z Prahy, hl.n. jel na čas, a tak jsme již dopoledne mohli poznávat krásy Kutné Hory. Středočeské město nedaleko Kolína se pyšní nádherným gotickým Chrámem sv. Barbory, který je zapsaný na seznam Světového dědictví Unesco. Prohlédli jsme ho tedy zvenku i uvnitř,  zakoupili nezbytné upomínkové předměty, zmrzlinu, a přes celé vnitřní staré město jsme se vydali zpět na nádraží. Odpoledne jsme dorazili do Zbraslavic a po 1,5km pěší chůze s plnou polní jsme se ubytovali v místním sportovně – rekreačním areálu.

Druhý den nás čekalo poměrně slušné počasí bez deště, které jsme využili pro sportování všeho druhu. Všichni si několikrát vyzkoušeli lukostřelbu a nutno říci, že se všem velmi dařilo. Nakonec zvítězil neporazitelný Karel Mentel před úžasnou Kačkou Kranerovou a vždy sebejistým všestranným sportovcem Matějem Dolejším. Následovala soutěž ve střelbě na basketbalový koš, v němž vybojovala 1. místo nečekaným, ale velmi jistým výkonem Pavla Hradilová, stříbrný byl Ondra Kabát a bronzový po rozstřelu Filip Péč. Sportovní dopoledne zakončily pokutové kopy na menší fotbalovou branku. Do ní se postavil téměř neprůstřelný Matěj Dolejší,  a tak i tato soutěž nakonec skončila poměrně překvapivě. Zvítězila Kačka Kranerová, druhý byl Matěj Dolejší, kterému střely chytal Lukáš Podobský, a třetí místo obsadila nebojácná Pavla Hradilová. Kluci prostě neměli šanci. Malou akcičku si zkusily i paní učitelky, ale ani ony Matěje neprostřelily. Odpoledne jsme se vydali na pěší výlet do okolí a konečně jsme i zmokli. Ale všichni to s úsměvem zvládli a promočené boty jsme pak celou noc sušili, kde se dalo. Poučení pro příště: náhradní pevné boty s sebou!!!

Třetí den byl v plánu celodenní výlet vlakem na krásný hrad Český Šternberk. Cesta kolem Sázavy byla romantická a utekla velmi rychle. Někteří ani nestačili sníst obsah svačinového balíčku a už jsme stoupali ku hradu. Absolvovali jsme 45min prohlídku s nesmělou, ale příjemnou slečnou průvodkyní a na závěr jsme se občerstvili v hradní krčmě. Někteří tady utratili poslední peníze, ale určitě to stálo za to. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o rodu Šternberků. Nejvíce nás asi zaujal fakt, že hrad jim po navrácení v roce 1992 dosud patří, a dokonce zde poslední zástupce slavného rodu pan Zdeněk Šternberk s manželkou dodnes žijí. Slečna průvodkyně nám prozradila, že pánovi je již 90 let a že obývá s manželkou 1. patro hradu. A dokonce prý pán a paní ze Šternberka byli zrovna doma! Třeba se nám někdy příště poštěstí a budeme jim moci i zamávat.

V pátek 24.5. jsme měli před sebou poslední dopoledne, které se částečně využilo k nácviku na blížící se školní Akademii, a před obědem ještě zbyl čas na malý orientační běh po okolním lese. Důležitá byla rychlost, ale i znalosti. Všichni si vedli skvěle, mezi kluky kraloval opět Matěj Dolejší, druhý byl i přes své drobné zranění Tomáš Panocha a třetí místo obsadil Matyáš Půlpán. Mezi děvčaty byla nejrychlejší výborná Pavla Hradilová, druhá skončila Katka Kranerová a třetí místo vybojovala Žanda Tejmlová.

Po obědě jsme vše úspěšně zabalili a přesunuli jsme se rychlou chůzí na cca 1,5 km vzdálené nádraží. Nikomu už batohy na zádech nevadily a nikdo neměl během celého pobytu problémy s překonáváním vzdáleností ani s nástrahami počasí. Všichni zúčastnění zaslouží velkou pochvalu za výdrž, chování a bezproblémové fungování. Někteří určitě v sobě objevili skryté možnosti a pochopili, že „když se chce, všechno jde.“ (jenom malé děti se musí nosit)

Petra Cittová, učitelka Tv, Nj, Z, zde jako pomocný ped. dozor