Škola v přírodě II.B 21.5.- 25.5.2013

V úterý 21.5. jsme  i přes drobné zpoždění autobusu odjeli na pobyt v přírodě do obce Pavlíčky nedaleko Máchova jezera. Po příjezdu a ubytování v penzionu „U kopyta“ jsme se vydali na první výlet - plavbu lodí po Máchově jezeře. Večer jsme začali velkou pyžamovou párty. V průběhu večera jsme rozdělili děti  do 4 soutěžních týmu. Týmy byly pojmenovány podle kolejí z knih o Harry Potterovi: Mrzimor, Havraspár, Zmijozel a Nebelvír. Ještě večer začaly děti získávat první soutěžní body. Hlavní disciplínou byl tanec dvojic, při kterém se děti snažily udržet co nejdéle mezi čely jablko.

Ve středu se hrály celé dopoledne hry a jednotlivé týmy soutěžily o další body. Po obědě  jsme vyrazili prozkoumat okolní lesy v pláštěnkách a gumovkách. V lese děti stavěly domečky z mechu, listí a větviček. Na večer Vendy a Ema připravily pro ostatní soutěž velice podobnou Super Star, hned potom šly děti  spát a my jsme dokončovali přípravy na „noční bojovku“. Jakmile se setmělo začali jsme děti budit. Některé děti bylo velmi obtížné přesvědčit, aby se probudily, natož aby se pak také oblékly. Našly se i takové, které si dokonce poctivě vyčistily zuby J. Bojovku všichni statečně zvládli, a pak už  klidně pokračovali ve spánku.

Na čtvrtek jsme naplánovali celodenní výlet za Husou a Čapem. Zabalili jsme svačinky a pití na celý den a vyrazili jsme. Většinu času jsme šli lesem. Často jsme mezi stromy viděli krásné skály. Kolem oběda jsme dorazili na Husu, což byla kamenná vyhlídka s vrcholem ve tvaru hlavy husy. Cestou zpět jsme navštívili vyhlídku Čap a sešli  dřevěné schody mezi skalami. Po návratu jsme zbytek odpoledne odpočívali, výlet dal zabrat všem. Na večer si tentokrát připravili soutěž kluci – Mirek a Martin. Byla to soutěž ve stylu Česko-Slovensko má talent.

V pátek dopoledne jsme při soutěžích rozdělili poslední body. Po obědě nám majitelka penzionu paní Procházková osedlala koně a děti, které se nebály, absolvovaly základní výcvik jízdy na koni. A pak nastala napjatě očekávaná chvíle - vyhlášení výsledků soutěže družstev. Nejlepším družstvem se stal Nebelvír, ale za bojovnost, vytrvalost  a soutěžního ducha si zasloužily uznání všichni. Děti dostaly řadu diplomů a cen, mezi nimiž nechyběly ty za úklid pokojů nebo za největšího jedlíka a samozřejmě také za chování J. Za odměny tímto děkujeme také některým rodičům. Večer jsme u táboráku opékali buřty, párky, topinky - fantazii se meze nekladly.

Poslední den, tedy den odjezdu domů, jsme si udělali  ještě jednu krátkou procházku po okolí. Před obědem jsme dobalili a vyklidili pokoje. Některé děti měly zabaleno už od večera. Zbývalo dopsat poslední zápis do deníčku, který si děti psaly po dobu celého pobytu. Některé děti doplnily poslední zápis také smutným obrázkem a větou, že by rády ještě zůstaly. Po posledním obědě a odpoledním odpočinku jsme vzali kufry, zamávali paní Procházkové a všem zvířátkům a vyrazili domů. Do Prahy jsme dojeli všichni v pořádku, jen s několika škrábanci a odřenými koleny.

Veronika  a Vít Boušovi