Světluška ve Vinoři

8. září 2014 uskutečnili vybraní žáci devátých tříd sbírku ,,Světluška“, kterou organizuje Nadační fond Českého rozhlasu. Po pečlivých přípravách, kdy byli všichni poučeni o slušném vystupování při kontaktu s veřejností a kdy jsme řešili rozdělení žáků do hlídek, přidělovali místa pro  působení jednotlivých skupin, počítali prodejní předměty, rozdávali  kostýmy světlušek a vykonávali další nezbytné práce před zahájením sbírkového dne, mohli kluci a děvčata jít na svá stanoviště. Žáci 9. B vybírali pro „Světlušku“ již minulý rok, a tak oprášili dříve nabyté zkušenosti.

Stanoviště, kde se vybíralo, nejsou všechna na stejně frekventovaných místech, rozdíl v pohybu lidí je značný. Nejlépe se pracovalo v okolí školy a přímo ve škole. Malé děti mívají o sbírkové předměty tradičně velký zájem a vybírání u nich bylo i letos pro světlušky příjemné a milé. Letošní zkušenosti žáků s veřejností nebyly pokaždé dobré, ale děti chápaly, že každý nemusí chtít pomoci, ať už z jakéhokoli důvodu, a unesly i ostřejší slova kolemjdoucích. Takových setkání naštěstí nezažily mnoho, v naprosté většině převažovala vstřícnost.

Žáci se shodli, že prožili hezký, užitečný den. Za všechny světlušky uvádím vyjádření Pavlínky Rekové: „Byl to den plný radosti. Zažívám pocit velké spokojenosti, že jsme aspoň trošku přispěli nevidomým lidem. Jsem ráda, že jsem pomohla.“

Celkem bylo vybráno 25 219 Kč. Děkujeme všem, kdo se přičinili o tuto částku a věříme, že pokud budou moci, nezůstanou ani za rok ke světluškám lhostejní.

Adéla Kocmanová, učitelka