5.A ŠKOLA V PŘÍRODĚ ÚŠTĚK 2. – 6. 6. 2014

Na cestu jsme se vydali od školy v pondělí 2. 6. Naštěstí jen se svačinou v batohu, protože velké kufry nám odvezl až na místo určení pan Macháč. Z Masarykova nádraží až do Lovosic nám cesta vlakem rychle utekla, přestože se často ozývalo. „Kdy už tam budem?“ Po krátké přestávce jsme přestoupili na jiný vláček až do Úštěku. V hotelu Racek na nás už čekali. Převzali jsme si kufry, ubytovali se a spěchali na oběd. Odpoledne nás čekala prohlídka okolí městečka. Viděli jsme ptačí domky, zahráli si šiškovou válku v lesíku a také si vyzkoušeli fotbálek na písečné pláže u rybníku Chmelař. Jen doufejme, že nám počasí dopřeje také nějaké koupání.

O: hovězí polévka, vepřo, knedlo, zelo
V: kuře na paprice, těstoviny

Úterní dopoledne bylo plné kvízů, šifer a hádanek. Ještě nakrmit kozy, ovečku a poníky, trochu zhoupnout a sklouznout a hurá na oběd. Přes polední klid je potřeba načerpat síly na odpolední túru na zříceninu středověkého hradu Helfenburk. Zpátky se šlo sice lépe, ale pospíchali jsme na večeři. Proto jsme počkali na autobus, který nás měl odvézt na úštěcké náměstí. Jaké bylo naše překvapení, když pan řidič na zastávce zahlásil: „Úštěk, náměstí, příští zastávka Hotel Racek.“ A odvezl nás až ke vchodu. „Hurááá a děkujeme, pane řidiči, “ ozvalo se busem, a spěchali jsme na jídlo.

S: rohlík, chléb, máslo, sýr, šunka, máslo, džem
O: pórková polévka, zapečená brokolice s bramborem
V: kuřecí rizoto

Ve středu jsme se vydali do místní šatlavy, kde byla ukázka středověkých mučících nástrojů. Některé jsme si sami vyzkoušeli, ale protože nejsme až takový hříšníci, obešlo se vše naštěstí bez újmy na zdraví. Všichni se těšíme na odpoledne. Sluníčko hřeje a hřeje a to je právě tak akorát na koupání. Na pláži jsme se zahrabávali, stavěli hrady a také hráli s míčem různé hry. Cestou jsme nasbírali nějaké dřevo na oheň, k večeři si totiž opečeme špekáčky. Byl to pěkný den.

S: cereálie s jogurtem, chléb, rohlík, máslo, džem
O: čočková polévka, sekaná s bramborem
V: zelňačka, opečené špekáčky

Po čtvrteční snídani jsme vyfasovali balíčky na celodenní výlet. Autobus nás zavezl do Velkého Března na jeden z nejmladších zámků u nás. Prohlídka byla zajímavá s poutavým výkladem o majitelích zámku. V zámeckém parku pro nás ještě paní učitelky připravili kvíz a ten nebyl nikterak jednoduchý. Dále jsme se zastavili ve skanzenu v Zubrnicích, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o životě zemědělců a sedláků a také jsme se mohli posadit do školních lavic našich praprababiček. Tímto končí celotýdenní „cestování v čase.“ Po večeři jsme se připravili na diskotéku a celý týden zakončili vyhodnocením „úštěckého víceboje“, rozdáním odměn a bezva tancováním.

S: : cereálie s jogurtem, chléb, rohlík, máslo, džem, šunka, sýr
O: řízek s chlebem, okurka, jablko, tatranka
V: francouzské brambory

A je tady pátek, den odjezdu. Po bohaté snídani jsme dostali balíčky se svačinou. Kufry se zase vydaly na cestu a nás čeká cesta vlakem. Odjíždíme plni krásných zážitků.